СВЕТИГОРА ПРЕС – SVETIGORA PRESS

Информативна Агенција Митрополије Црногорско-приморске – News Agency of Metropolitanate of Montenegro

ПОМЈЕСНЕ – За мјестобљуститеља Кијевске митрополитске катедре је изабран Митрополит черновицки и буковински Онуфрије

Posted by Славко и Марија Живковић на 24. фебруара 2014.

КИЈЕВ, 24. ФЕБРУАРА (Светигора прес) – 24. фебруара 2014. у Кијеву је одржан састанак Синода Украјинске православне цркве, саопштава Патриархия.Ru. У складу са Уставом Украјинске православне цркве састанком је предсједавао Митрополит одески и измаилски Агатангел, најстарији по хиротонији постојани члан Синода.

У вези са медицинским извјештајем о немогућности  блажењејшег Митрополита кијевског и све Украјине Владимира да врши дужност поглавара Украјинске православне цркве, у шта су се чланови Синода лично увјерили посјетивши Његово блаженство у болници, Синод је донио одлуку да је неопходно изабрати мјестобљуститеља Кијевске митрополије.

У складу са одредбама Устава Украјинске православне цркве, тајним гласањем на дужност  мјестобљуститеља је изабран Митрополит черновицки и буковински Онуфрије.

Биографија Митрополита черновицког и буковинског Онуфрија

Стални члан Светог синода УПЦ Митрополит черновицки и буковински Онуфрије (Березовски Орест Владимирович) је рођен 5. новембра 1944. године у Коритном, Вашковског рејона Черновицке области Украјине у породици свештеника.

1964. године је завршио Черновицко техничко училиште, радио у грађевинском предузећу, 1966. ступио на Технички факултет Черновицког државног универзитета. 1969. напустио универзитет и ступио у Московску духовну академију.

1970. примљен међу братију Тројице-Сергијеве лавре. 18. марта 1971. пострижен у монаштво. 20. јуна рукоположен у јерођакона, 29. маја 1972. у јеромонаха. 1980. произведен у чин игумана. 28. августа 1984. назначен за настојатеља Преображењског храма  Светогорског подворја у Московској области. 28. јуна 1985. назаначен за благочиног Тројице Сергијеве лавре. 15. децембра 1986. произведен у чин архимандрита.

1988. завршио Московску духовну академију са звањем кандидата богословља.

20. јула 1988. назначен за намјесника Успењске Почајевске лавре.

9. децембра 1990. у Владимирском сабору Кијева хиротонисан за Епископа черновицког и буковинског.

22. јануара 1992. г. одбио је да потпише молбу са архијерејског састанка УПЦ Његовој светости Патријарху Алексију Другом за давање аутокефалности  Цркви у Украјини, 23. јануара митрополит Филарет (Денисенко који је касније анатемисан) пребацио га је на Ивано-Франковску катедру.

7. априла 1992. године враћен је на Черновицку катедру. 28. јула 1994. произведен у чин архиепископа и назначен за сталног члана Светог синода УПЦ.

22. новембра 2000. произведен у чин митрополита. 23. новембра 2013. блажењејши Митрополит кијевски и све Украјине Владимир га је удостојио права ношења друге панагије.

24. фебруара 2014. на засједању Светог синода УПЦ изабаран је за мјестобљуститеља престола Кијевске митрополије.

са руског М.Живковић

Advertisements

Оставите одговор

Попуните детаље испод или притисните на иконицу да бисте се пријавили:

WordPress.com лого

Коментаришет користећи свој WordPress.com налог. Одјавите се / Промени )

Слика на Твитеру

Коментаришет користећи свој Twitter налог. Одјавите се / Промени )

Фејсбукова фотографија

Коментаришет користећи свој Facebook налог. Одјавите се / Промени )

Google+ photo

Коментаришет користећи свој Google+ налог. Одјавите се / Промени )

Повезивање са %s

 
%d bloggers like this: